I. BENDROSIOS NUOSTATOS
- Darbo tvarkos taisyklių tikslas – stiprinti darbo drausmę, užtikrinti gerą darbo kokybę, didinti jo našumą ir efektyvumą. Darbo tvarkos taisyklės turi užtikrinti, kad darbuotojai dirbtų dorai ir sąžiningai, laikytųsi gamybinės ir darbo drausmės, laiku ir tiksliai atliktų vadovų pavedimus ir pareiginių nuostatų reikalavimus.
- Šios darbo tvarkos taisyklės nustato priėmimo į darbą ir atleidimo iš darbo tvarką, bendrus vidaus tvarkos reikalavimus, darbo ir poilsio laiką, paskatinimus ir nuobaudas, darbo etiką ir darbuotojų elgesio reikalavimus.
- Darbo tvarkos taisyklės privalomos visiems įmonės darbuotojams.
- Uždaroji akcinė bendrovė „Romziga“ užregistruota Telšių miesto juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 180288028; PVM mokėtojo kodas 802880219. Registracijos adresas: Karaliaus Mindaugo g.1, Telšiai. Ekonominės veiklos pobūdis: vairavimo mokyklų veikla (85 53 00). Įmonės pagrindinė veikla: A, B, BE C, CE, D kategorijų kelių transporto priemonių vairuotojų rengimas.
- Sudarydamas darbo sutartį, įmonės vadovas (arba jo įgaliotas asmuo), supažindina priimamą dirbti asmenį su šiomis taisyklėmis pasirašytinai.
- Įmonės vadovas (arba jo įgaliotas asmuo) turi teisę pakartotinai supažindinti darbuotojus su įmonės darbo tvarkos taisyklėmis, jei pastebi, kad darbuotojai aplaidžiai laikosi šių taisyklių reikalavimų, neskirdamas drausminės nuobaudos.
II. DARBUOTOJŲ PRIĖMIMO Į DARBĄ IR ATLEIDIMO TVARKA
- Darbdavio ir darbuotojo susitarimas dėl darbo, įforminamas darbo sutartimi.
- Priimamasis dirbti pateikia:
- asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;
- valstybinio socialinio draudimo pažymėjimą;
- sveikatos būklę patvirtinančius dokumentus (asmens medicininė knygelė (F 048/a));
- savo nepilnamečių vaikų gimimo liudijimo kopijas;
- fotonuotrauką.
- Darbdavys gali pareikalauti ir kitų dokumentų, kai tai reglamentuoja teisės aktai.
- Darbuotojas privalo pradėti dirbti kitą dieną po sutarties pasirašymo arba pagal individualų darbdavio – darbuotojo susitarimą, bet ne vėliau kaip po keturių dienų.
- Sudarant darbo sutartį, šalių, susitarimu gali būti sulygstamas išbandymas; jis gali būti nustatomas norint patikrinti, ar darbuotojas tinka sulygtam darbui, taip pat stojančiojo dirbti pageidavimu – ar darbas tinka darbuotojui; išbandymo sąlyga turi būti nustatoma darbo sutartyje.
- Išbandymo laikotarpiu darbuotojui taikomi visi darbo įstatymai.
- Darbdavys, kartu su antruoju darbo sutarties egzemplioriumi įteikia darbuotojui identifikacinį pažymėjimą (darbo pažymėjimą), kuriame nurodytas įmonės pavadinimas, darbuotojo vardas, pavardė, pareigos, asmens kodas, priklijuota foto nuotrauka; šio pažymėjimo nešiojimo bei pateikimo kontroliuojančioms institucijoms tvarką nustato atskiras įmonės tvarkomasis dokumentas, paruoštas vadovaujantis Vyriausybės nustatyta tvarka.
- Darbuotojui parodoma jo darbo vieta, supažindinamas su būsimais bendradarbiais, gamybinių bei administracinių patalpų išdėstymu, darbuotojo saugos instrukcijomis, darbo tvarkos taisyklėmis, pareiginiais nuostatais, kitais darbovietėje galiojančiais aktais, reglamentuojančiais jo darbą.
- Darbo sutartis gali būti nutraukta tik įstatymu numatytais pagrindais. Darbdavys savo iniciatyva gali nutraukti darbo sutartį, kai nėra darbuotojo kaltės, tik įstatymu nustatyta tvarka.
- Darbuotojas prieš nutraukiant darbo sutartį turi atsiskaityti už įmonės apmokėtus ir nepanaudotus (nepraėjus galiojimo laikui) pažymėjimus ir kitas pažymėjimo įgijimo išlaidas.
III. DARBO LAIKAS IR ATOSTOGOS
- Įstaigoje taikoma penkių dienų darbo savaitė su dvejomis poilsio dienomis. Darbo dienos trukmė – 8 val.;
- Darbo laiko pradžia 00 val., pabaiga 18.00 val.
- Pietų pertraukos trukmė 1 val. (nuo 13.00 iki 14.00 val.).
- Šventinių dienų išvakarės darbo laikas sutrumpinamas viena valanda.
- Darbuotojas, atsižvelgiant į atliekamo darbo intensyvumą ir darbo pobūdį, turi teisę darbo dienos metu daryti trumpas pertraukas poilsiui.
- Tiesioginis vadovas, esant rimtoms priežastims, turi teisę išleisti darbuotoją iš darbo ne daugiau kaip 1-ai darbo dienai.
- Jeigu į darbą dėl svarbių priežasčių neateinama laiku arba vėluojama (nelaimingas atsitikimas, liga, avarija), būtina pranešti kaip įmanoma greičiau tiesioginiam vadovui ar įmonės administracijai.
- Darbuotojams suteikiama teisė ir galimybė susipažinti su pildomu darbo laiko apskaitos žiniaraščiu (tabeliu).
- Darbuotojas neturi teisės be darbdavio ar jo įgalioto asmens sutikimo dirbti kitose panašios darbo veiklos (vairuotojų mokymo) įmonėse arba savo darbą pavesti kitam asmeniui.
IV. POILSIO LAIKAS
- Darbuotojų darbingumui ir sveikatai atstatyti taikomos šios poilsio rūšys:
- pertrauka pailsėti ir pavalgyti;
- kasmetinis poilsio laikas (švenčių dienos, atostogos).
- Esant penkių dienų darbo savaitei poilsio dienos yra šeštadienis ir sekmadienis.
- Darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti minimalios kasmetinės atostogos 28 kalendorinių dienų, o neįgaliems, darbuotojams vieniems auginantiems vaiką iki 14 m. arba vaiką (neįgalų) iki 16 m., darbuotojams iki 18 m. kasmetinių atostogų trukmė 35 kalendorinės dienos.
V. DARBUOTOJŲ SKATINIMAS IR DRAUSMINIŲ NUOBAUDŲ TAIKYMAS
- Už gerą darbo pareigų vykdymą, našų darbą, iniciatyvą ir nuovokumą, ilgalaikį ir be priekaištingą darbą darbuotojams taikomos šios skatinimo priemonės:
- padėka;
- premija;
- Materialinio skatinimo tvarka nustatyta papildomo apmokėjimo už darbą nuostatuose.
- Darbuotojams skatinimo priemonės taikomos darbdavio įsakymu (potvarkiu), su kuriuo darbuotojai yra supažindinami.
- Darbo drausmės pažeidimas yra darbo pareigų nevykdymas arba netinkamas jų vykdymas dėl darbuotojo kaltės.
- Šiurkščiu darbo drausmės pažeidimu laikomas darbo drausmės pažeidimas, kuriuo šiurkščiai nusižengiama darbo drausmei ar nustatytai darbo tvarkai.
- Šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu laikoma:
- komercinių ar technologinių paslapčių atskleidimas arba pranešimas konkuruojančiai įmonei;
- dalyvavimas veikloje, kuri pagal įstatymų, kitų norminių teisės aktų, darbo tvarkos taisyklių, kolektyvinių ar darbo sutarčių nuostatais nesuderinama su darbo funkcijomis;
- pasinaudojimas pareigomis siekiant gauti neteisėtų pajamų sau ar kitiems asmenims arba dėl kitokių asmeninių paskatų;
- veikla, turinti vagystės, sukčiavimo, turto pasisavinimo arba iššvaistymo, neteisėto atlyginimo paėmimo požymių, nors už tai darbuotojas ir nebuvo traukiamas į baudžiamąją ar administracinę atsakomybę;
- tai, kad darbuotojas darbo metu yra neblaivus, apsvaigęs nuo narkotinių ar toksinių medžiagų;
- neatvykimas į darbą be svarbių priežasčių visą darbo dieną (pamainą);
- atsisakymas tikrintis sveikatą, kai tokie patikrinimai darbuotojui yra privalomi;
- atsisakymas teikti informaciją, kai įsakymai, kiti norminiai teisės aktai ar šios taisyklės įpareigoja ją teikti, arba šiais atvejais žinomai neteisingos informacijos teikimas;
- kiti nusižengimai, kuriais šiurkščiai pažeidžiama darbo tvarka.
- Kiti dalykai už kurių pasikartojimą bus skiriamos nuobaudos:
- Nesavarankiškumas. Kiekvienas darbuotojas privalo sugebėti nepriklausomai vykdyti savo darbą ir užtikrinti būtinas funkcijas ar prisiimti reikiamą atsakomybę.
- Asmeniniai santykiai. Draudžiama su savimi į darbą atsinešti asmenines problemas, rūpesčius bei blogas nuotaikas. Tai ne tik apsunkina kolegų darbą, bet ir kenkia efektyviam darbui, bei bendravimui su klientais. Griežtai draudžiama varginti klientus savo rūpesčiais.
- Išeidami iš patalpų darbuotojai turi tyliai uždaryti duris, kad netrukdytų pastate gyvenantiems kaimynams. Griežtai draudžiama konfliktuoti su kaimynais, net jeigu jie neteisūs. Įmonės kolektyvas privalo sveikintis, atkreipti dėmesį į kaimynų pastabas, nesivelti į diskusijas apie įmonės verslą, ateities planus, bendrauti su kaimynais kaip su klientais ir maloniai pasiūlyti bet kokiais klausimais kreiptis į įmonės vadovą.
- UAB „Romziga” patalpose ir teritorijoje, be atskiro vadovo leidimo, draudžiama reklamuoti kitas firmas (plakatai, skelbimai, skrajutės, žodinė reklama, pavyzdžiai).
- Už darbo drausmės pažeidimą gali būti skiriamos šios drausminės nuobaudos:
- pastaba;
- papeikimas;
- atleidimas iš darbo.
- Skiriant drausminę nuobaudą, atsižvelgiama į darbo drausmės pažeidimo sunkumą ir sukeltas pasekmes, darbuotojo kaltę, į aplinkybes, kuriomis šis pažeidimas buvo padarytas, į tai, kaip darbuotojas dirbo anksčiau.
- Už kiekvieną darbo drausmės pažeidimą skiriama tik viena drausminė nuobauda. Jei darbuotojas toliau pažeidžia darbo drausmę, drausminė nuobauda gali būti skiriama pakartotinai.
- Prieš skiriant drausminę nuobaudą, raštu pareikalaujama, kad darbuotojas per nustatytą terminą raštu pasiaiškintų dėl darbo drausmės pažeidimo. Jei per darbdavio nustatyta terminą be svarbių priežasčių darbuotojas nepateikia pasiaiškinimo, drausminė nuobauda skiriama ir be pasiaiškinimo.
- Drausminė nuobauda skiriama darbdavio įsakymu (potvarkiu). Darbuotojas su juo susipažįsta ir pasirašo. Jeigu darbuotojas atsisako susipažinti su įsakymu (potvarkiu), tuomet surašomas aktas, dalyvaujant ne mažiau kaip 3 asmenims, kad darbuotojas su šiuo įsakymu (potvarkiu) supažindintas, bet pasirašyti atsisakė.
- Drausminė nuobauda skiriama tuoj pat, paaiškėjus darbo drausmės pažeidimui, bet ne vėliau kaip per vieną mėnesį nuo tos dienos, kai pažeidimas paaiškėjo, neįskaitant laiko, kurį darbuotojas nebuvo dėl ligos, buvo komandiruotėje arba atostogavo, o iškėlus baudžiamąją bylą, – ne vėliau kaip per du mėnesius nuo baudžiamosios bylos nutraukimo arba teismo nuosprendžio įsigaliojimo dienos.
- Drausminė nuobauda neskiriama praėjus šešiems mėnesiams nuo tos dienos, kai pažeidimas buvo padarytas. Jei darbo drausmės pažeidimas nustatomas atliekant auditą, piniginių ar kitokių vertybių reviziją (inventorizaciją), drausminė nuobauda gali būti skiriama ne vėliau kaip per dvejus metus nuo pažeidimo padarymo dienos.
- Jei per vienerius metus nuo tos dienos, kai buvo skirta drausminė nuobauda, darbuotojui nebuvo skiriama nauja nuobauda, laikoma, kad jis nėra turėjęs nuobaudų.
- Jei darbuotojas gerai ir sąžiningai dirba, jam skirta drausminė nuobauda gali būti panaikinta nepasibaigus drausminės nuobaudos galiojimo terminui.
VI. BENDRIAUSI REIKALAVIMAI DARBO TVARKA
- Darbuotojai privalo taupiai naudoti medžiagas, kanceliarines priemones, inventorių, tausoti baldus, patalpas, kitą turtą, pokalbių fiksuoto ir mobilaus ryšio telefonais laiką. Asmeniniams reikalams jais naudotis kuo mažiau.
- Darbuotojai turi imtis priemonių skubiam priežasčių ir sąlygų, trukdančių ir apsunkinančių normalų darbą, pašalinimui, apie įvykį nedelsiant informuoti administraciją ir atitinkamas įmonės tarnybas.
- Draudžiama tarnybinėse patalpose bet kuriuo paros metu (darbo ir nedarbo metu) vartoti alkoholinius gėrimus, narkotines ar toksines medžiagas.
- Darbuotojai privalo taupyti elektros ir šiluminę energiją, nepalikti įjungtų elektros prietaisų po darbo.
- Darbuotojai turi laikytis elektrosaugos reikalavimų: nepalikti be priežiūros įjungtų virdulių, šildytuvų, kavos aparatų ir kt. prietaisų, nesinaudoti sugadintais elektros prietaisais ar su neizoliuotais elektros laidais.
- Darbuotojas, paskutinis išeidamas iš patalpos, išjungia apšvietimą, elektros prietaisus, įjungia signalizaciją, užrakina patalpas.
- Administracinėms patalpoms nustatomi šie darbo tvarkos reikalavimai:
- kabinetuose draudžiama laikyti prekes ir kitus pardavimui skirtus daiktus;
- kabineto raktus gali turėti tik tie darbuotojai, kurie betarpiškai jame dirba. Perduoti raktus kitiems asmenims draudžiama, išskyrus atvejus, kada tai daryti nurodo direktorius raštu;
- vienas komplektas raktų nuo visų patalpų yra pas įmonės vadovo įgaliotą asmenį;
- be įmonės direktoriaus ar jo įgaliotų asmenų leidimo draudžiama pašaliniams asmenims naudotis įmonės biuro technika (kompiuteriais, telefonais, faksais, dauginimo ir spausdinimo technika ir pan.).
- Darbo tvarkos reikalavimai:
- gamybinėse patalpose turi būti gesinimo priemonės, pirmosios medicinos pagalbos suteikimo reikmenys;
- darbuotojai privalo laikytis technologinės drausmės, palaikyti švarą ir tvarką darbo vietoje;
- privaloma laikytis nustatytos materialinių vertybių ir dokumentų saugojimo tvarkos;
- darbuotojui draudžiama patikėti savo darbą, darbo priemones, pareigų vykdymą kitam asmeniui ar atlikti darbus, nesusijusius su darbo užduotimi.
VII. DARBO ETIKA
- Darbo santykiai grindžiami darbuotojų tolerancija vienų kitiems, padorumu ir sąžiningumu. Sąžiningumą ir pagarbą privalo rodyti vieni kitiems darbdavys, padalinių vadovai ir darbuotojai nepriklausomai nuo jų tarnybinės padėties.
- Įmonės darbuotojai darbo metu turi būti tvarkingai apsirengę, susišukavę, vilkėti nustatyto pavyzdžio drabužiais arba darbo rūbais visą darbo laiką.
- Darbuotojų tarpusavio bendravimas darbovietėje vyksta valstybine kalba, su lankytojais ir klientais – ir jiems priimtina kita kalba.
- Bendraujant su įmonės interesantais ir klientais darbuotojai turi rodyti jiems dėmesį, būti mandagūs ir atidūs, turi stengtis jiems padėti. Tuo atveju, kai darbuotojas nepajėgus spręsti problemą, jis turi nurodyti, kas tai galėtų padaryti.
- Darbuotojas, gali kalbėti telefonu tik darbo reikalais ir ne daugiau kaip 2 min. įmonei priklausančiu abonentu. Jei klausimas neišsprendžiamas per 2 min., tolimesnis sprendimas perduodamas vadovui, t.y. pašnekovui perduodamas vadovo mobiliojo ryšio telefono numeris arba ragelis perduodamas vadovui, jei jis tuo metu yra patalpoje. Asmeninis mobiliojo ryšio telefonas turi būti išjungtas arba veikti begarsiu režimu. Darbo metu kalbėtis asmeniniu telefonu bei susirašinėti SMS žinutėmis griežtai draudžiama.
- Kolektyvo nariai turi padėti bendradarbiams, jei kuris nors turi asmeninių problemų arba jam nesiseka darbe.
- Darbuotojai privalo saugoti savo ir nekenkti kitų darbuotojų sveikatai, mokėti saugiai dirbti.
- Darbuotojui pasirodžius darbe neblaiviam (požymiai rodo, kad galima įtarti, kad asmuo yra neblaivus ar apsvaigęs nuo psichiką veikiančių, narkotinių ar toksinių medžiagų,) darbdavys gali panaudoti technines (alkotesterį ir kitas) priemones, neblaivumui ar apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymui.
VIII. BAIGIAMIEJI NUOSTATAI
- Darbo tvarkos taisyklės įsigalioja nuo jų patvirtinimo datos.
- Visi darbuotojai turi būti supažindinami su šiomis taisyklėmis pasirašytinai, jos turi būti skelbiamos viešai, iškabinant matomose vietose.